Porady i wskazówki
Kup na raty
Jak urządzić szklarnię i dbać w niej o odpowiednią temperaturę i wilgotność?
30 Sierpień 2022

Jak urządzić szklarnię i dbać w niej o odpowiednią temperaturę i wilgotność?

Budowanie profesjonalnych szklarni jest czasochłonne i musi być w odpowiedni sposób zaplanowane, aby konstrukcja zapewniała roślinom optymalne warunki. Bardzo ważne są także zastosowane w nich technologie oraz urządzenia, pomagające w hodowli. O jakie dokładnie sprzęty i rozwiązania chodzi, a także jak urządzić szklarnię, aby panowała w niej odpowiednia temperatura oraz wilgotność? Zachęcamy do poznania szczegółów.

Odpowiednia temperatura w szklarni

Bardzo ważnym czynnikiem podczas planowania jest prawidłowe usytuowanie szklarni względem stron świata. Okazuje się, że wpływ na to ma nawet kształt budowli. Najwięcej promieni przedostaje się do wnętrza wtedy, gdy padają one prostopadle do ścian. Zależy to oczywiście od pory roku i położenia geograficznego, niemniej jednak optymalizacja tego czynnika jest absolutnie kluczowa. Uzyskana dzięki promieniom słonecznym temperatura może jednak nierównomiernie docierać do różnych części szklarni. Stąd też warto rozważyć takie urządzenia jak destratyfikatory powietrza, zwane również mikserami lub wentylatorami. Taki sprzęt wyrównuje temperaturę w pomieszczeniu, ale bez przewiewu, który mógłby okazać się szkodliwy dla roślin.

Jak urządzić szklarnię

Idealna wilgotność

Optymalny poziom wilgotności w szklarni to od 50 do 80 proc. Dzięki takiej temperaturze rośliny rozwijają się w sposób idealny i szybciej rosną, przynosząc hodowcy zysk. Jak jednak utrzymać taki przedział? W tym również pomagają nowoczesne destratyfikatory. Takim modelem jest m.in. destratyfikator powietrza Eliturbo, który zmniejsza też kondensację oraz skraplanie. Wyrównuje dodatkowo poziom wilgotności w pionie oraz w poziomie, zapewniając tym samym roślinom optymalne warunki. Dzięki temu nie dochodzi też do zbierania się wilgoci w rogach i brzegach szklarni, co skutkowałoby pojawianiem się szkodników takich jak ślimaki.

Pojawienie się szkodników to przede wszystkim ryzyko strat w uprawach, niektóre z takich organizmów trudno bowiem wyeliminować i jest to bardzo kosztowne (konieczność zakupy odpowiednich preparatów niwelujących).

 

jak urządzić szklarnię

Optymalna wilgoć bez przesuszenia

Utrzymanie wilgotności powietrza w szklarni na optymalnym poziomie nie jest łatwe również dlatego, że bardzo łatwo o przesuszenie roślin, jeśli zostaną zastosowane nieodpowiednie urządzenia. Tutaj ponownie warto jednak wspomnieć o zaletach destratyfikatorów powietrza, które świetnie sprawdzają się w szklarniach ze względu na swój sposób działania. Wynika to z budowy tych urządzeń: posiadają one wyprofilowane łopatki, które obracają się w sposób naprzemienny, czyli w prawo i w lewo, tym samym mieszając powietrze. 

Zupełnie inaczej pracują zwykłe wentylatory, w których łopatki poruszają się tylko w jednym kierunku. Aby używając ich zapobiec wysuszeniu roślin, zazwyczaj należy kupić więc kilka takich urządzeń, co zwiększa koszt inwestycji. Nie ma też gwarancji, że będą one utrzymywać wilgotność na idealnym poziomie tak, jak ma to miejsce w przypadku destratyfikatorów powietrza jak np. model Eliturbo. Ten ostatni posiada też nowoczesne sterowniki Eliturbo I‑TRONIC, które pozwalają sterować pracą urządzenia w zależności od swoich bieżących potrzeb oraz tego, jaka jest aktualna wilgotność.

Idealna temperatura bez nadmiernych przewiewów

Koniecznie trzeba wspomnieć o jeszcze jednej zalecie destratyfikatorów powietrza, która ma ogromny wpływ na proces wzrostu roślin, zwłaszcza w początkowym stadium. Chodzi tutaj o to, że takie urządzenia nie powodują do nadmiernego przewiewu. Ten ostatni mógłby negatywnie wpłynąć na hodowlę roślin w szklarni, choć oczywiście również i w tym zakresie konieczny jest balans.

Całkowity brak ruchomości powietrza również jest bowiem niekorzystny i może prowadzić do rozwoju patogenów, co także nie jest pożądane. Na szczęście miksery powietrza świetnie sobie z tym radzą i temu zapobiegają.

Odpowiedź na pytanie, jak urządzić wnętrze szklarni jest jak widać złożona. Najlepiej więc takie prace powierzyć fachowcom, którzy zadbają o każdy detal i zapewnią, że będzie panować w niej odpowiedni mikroklimat. Warto zdecydować się także na nowoczesne urządzenia, dzięki którym utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności będzie zdecydowanie łatwiejsze.

Najczęściej zadawane pytania

Jak działa Eliturbo?

 • Opatentowany wirnik śmigłowy-odśrodowy generuje ciągłe mieszanie dolnych i górnych warstw powietrza
 • Ciepło skumulowane w górnych warstwach powietrza (pod dachem lub sufitem) ogrzewa chłodniejsze warstwy dolne


Przykładowo destratyfikator umieszczony w wysokim pomieszczeniu ma za zadanie kierować ciepłe powietrze zgromadzone u góry w dół, czyli do strefy gdzie przebywają ludzie.

Jak dobrać destryfikator?

 • Dobór destratyfikatora. Wielkość oraz liczbę urządzeń należy dobrać w oparciu o założoną liczbę wymian powietrza w pomieszczeniu. Maksymalny promień zasięgu urządzenia w przybliżeniu można wyznaczyć jako H+2m, gdzie H wysokość montażu destryfikatora.

Gdzie mogę zamontować wentylatory Eliturbo?

 • Wszędzie tam, gdzie jest wysoko:
  •  obiekty sportowe,
  •  hale,
  •  muzea,
  •  kościoły,
  •  przemysł,
  •  magazyny,
  •  budynki gospodarstw rolnych.
    

Ile potrzebuje miejsca, aby zamontować Eliturbo?

 • Minimalna wysokość montażu wynosi 6 m.

Jakie korzyści będę mieć montując Eliturbo w szklarni?

 • Przede wszystkim mniej odpadów z upraw. Dlaczego? Ponieważ Eliturbo wyrównuje temperaturę w pomieszczeniach, przyczynia się do zmniejszenia kondensacji i skraplania, a co za tym idzie - nie budzi pleśni i wilgoci, co jest środowiskiem szkodników upraw.
  • + Szybsza wegetacja roślin i częstsze zbiory!

Jakie oszczędności przyniesie mi Eliturbo?

 • Posiadając destratyfikatory Eliturbo można zaoszczędzić na ogrzewaniu średnio 35-40%. Związane to jest z pracą wentylatorów, które mieszają nagromadzone ciepło z góry pomieszczenia z chłodniejszymi partiami z dołu. Temperatury wyrównują się zapewniając komfort, właściwą temperaturę i niższe rachunki. W cenie zakupu jest projekt inżynieryjny.

Czy stojąc pod wentylatorem Eliturbo będę czuł mocne podmuchy powietrza?

 • Nie. Zmieszane powietrze rozprowadzane jest równomiernie w całym pomieszczeniu, bez odczuwalnych powiewów, z równym stopniem wilgotności (brak efektów "martwych stref")

Jakie są plusy z korzystania z Eliturbo?

 • Oszczędność w zużyciu energii cieplnej, nawet do 50%. Stały, równomierny odzysk ciepła z nagrzanego powietrza skumulowanego na górze pomieszczenia
 • Optymalna, wyrównana temperatura powietrza w całym pomieszczeniu, bez odczuwanych powiewów
 • Zbalansowana wilgotność w całym pomieszczeniu, bez "martwych stref"
 • Wyraźnie mniejsze stężenie szkodliwych oparów i zapachów
 • Łatwy samodzielny montaż
 • Szybsza wegetacja roślin

Jakie są minusy z korzystania z Eliturbo?

 • Nie nadaje się do mieszkań i niskich pomieszczeń (Minimalna wysokość montażu wynosi 6 m)
 • Aby poprawnie zamontować urządzenie, potrzebny jest wpierw dobrze zbilansowany projekt przepływów powietrza
Zadzwoń - pomożemy!

Ecomax - Ekspert, któremu możesz zaufać. Z nami o nic nie musisz się martwić! Zadzwoń - pomożemy!:
52 307 60 32   Infolinia

lub napisz: