Jak dobrać rekuperator? Porady i wskazówki
Odpowiedź na pytanie, jak dobrać rekuperator jest absolutnie kluczowa dla bezproblemowego i optymalnego użytkowania takiej instalacji. O czym więc należy w tej sytuacji pamiętać i co wziąć uwagę przy zakupie? Serdecznie zachęcamy do poznania szczegółowych informacji.

Jaki rekuperator dobrać? Dopasowany do potrzeb
Często nasi klienci pytają, jaki rekuperator wybrać. Dobór urządzenia i projekt rekuperacji to bardzo indywidualne kwestie. To, co sprawdzi się w jednym budynku, może być nieprawidłowo dopasowane do innego. Właśnie dlatego trzeba zwrócić uwagę na oczekiwania inwestorów, a także indywidualnie podejść do konkretnej inwestycji.
Kolejną bardzo ważną kwestią jest wydajność. Należy pamiętać, że rekuperator pracujący przy maksymalnym biegu nie może zapewniać mniejszej wymiany powietrza niż 1:1 w ciągu godziny pracy. Praca na najwyższym biegu danego urządzenia nie zawsze jest jednak najlepszym z punktu widzenia finansów i wygody rozwiązaniem, o czym pisaliśmy w tekście o tym, ile energii pobiera rekuperator.
W praktyce bowiem rekuperatory pracujące na niższych biegach zużywają nie tylko mniej prądu, ale też mają lepszą sprawność w zakresie odzysku temperatury, a także gwarantują obniżenie strat wilgoci i nadmierne osuszanie powietrza. Warto dodatkowo mieć na uwadze to, aby przy mniejszej liczbie przewodów nie doprowadzać do przewymiarowania urządzenia, gdyż będzie miało to wpływ na uciążliwy hałas dochodzący z punktów nawiewnych i wywiewnych.
Jakie rekuperatory są dostępne w sprzedaży?
Różne typy urządzeń mogą sprawdzić się w różnych budynkach. W praktyce na rynku dostępne są rekuperatory:
- sufitowe - rekuperacja w starym domu? Takie modele sprawdzą się idealnie, można bowiem montować je na suficie lub poddaszu,
- scienne - generalnie rekuperatory ścienne są przez nas zalecane, mają bowiem wiele zalet, takich jak łatwość montażu oraz wysoka wydajność,
- okapowe - najczęściej decydują się na nie właściciele domów remontowanych lub posiadacze apartamentów.
Poza powyższym, istnieje też podział na rekuperatory z wymiennikami obrotowymi lub przeciwprądowymi. Eksperci naszej firmy optują za tymi pierwszymi, które zapewniają:
- wysoką sprawność (średnio na poziomie 85 proc.),
- skuteczne odzyskiwanie wilgoci nawet do 90 proc. z możliwością regulacji w tym zakresie,
- wysoką sprawność działania w niskich temperaturach,
- łatwą konserwację,
- niskie straty ciśnienia.
Wymienniki przeciwprądowe również mają swoje zalety, doświadczeni fachowcy zwracają jednak przede wszystkim uwagę na to, że doprowadzają do bardzo szybkiego wysuszania powietrza, co jest w dłuższym okresie czasu niekorzystne ze względów zdrowotnych. Nie odzyskują też wilgoci, chyba że zostaną wyposażone w tzw. wymienniki entalpiczne. W tym samym jednak momencie utracą one nieco ze swojej skuteczności w zakresie odzyskiwania ciepła. Zdecydowanie warto mieć to na uwadze, choć oczywiście mają one pewne zalety, w tym np. nieznacznie wyższą sprawność, aniżeli rekuperatory z wymiennikami obrotowymi, choć tylko wtedy, gdy zostaną spełnione odpowiednie warunki dla ich pracy.
Jak dobrać rekuperator pod względem ceny i jakości filtrów
Odpowiadając sobie na pytanie, jak dobrać rekuperator, warto zwrócić też uwagę na filtry do rekuperatorów powietrza, które będą oczywiście musiały być wymieniane w sposób regularny, średnio dwa razy do roku. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze filtry tańsze rzeczywiście okazują się być tańsze, trzeba bowiem częściej je wymieniać i mają dodatkowo mniejszą powierzchnię.
Odpowiedź na pytanie, jaki rekuperator wybrać jest jak widać bardzo złożona i na samą decyzję o zakupie zawsze wpływa wiele czynników. Generalnie jednak zaleca się, aby nie oszczędzać ani na rekuperacji, ani na elementach wchodzących w zakres całej instalacji. Może to bowiem doprowadzić do tego, że system po prostu się nie sprawdzi i będzie działał w sposób nieekonomiczny oraz zawodny.
Z naszego bloga dowiesz się również czym jest inteligentny dom i jaką rolę odgrywa w nim rekuperacja.
Najczęściej zadawane pytania
Jak dobierać rekuperator?
- To zależy - są różne teorie:
- Jedna z nich to taka, że dobieramy rekuperator 1 do 1.
- Druga, to wyliczenie bilansu z naddatkiem - co oznacza dla nas więcej powietrza w domu i nie wymianę x 1/h, tylko w całym domu rekuperator wymieni powietrze 1,3/1,5 raza na h.
Po co nam rekuperacja?
- Montując ten system, zapewniasz sobie i swoim bliskim komfort ciągłego dopływu świeżego powietrza do wszystkich pomieszczeń w domu i mieszkaniu. Nie utracisz tej ogromnej ilości ciepła jak w przypadku wentylacji przez kanały grawitacyjne.
Dlaczego warto zainwestować w rekuperator powietrza w mieszkaniu?
- Czyste i zdrowe powietrze - ponieważ rekuperator oczyści z niego opary, zapachy, bakterie i inne drobnoustroje,
- Skuteczna wentylacja nie dopuści do rozwoju grzyba i pleśni a przy tym przefiltruje powietrze napływające z zewnątrz
- Świeże powietrze zapewni również więcej relaksu dla Ciebie i Twojej rodziny,
- Część modeli samo potrafi kontrolować wilgotność powietrza w mieszkaniu, co wpływa pozytywnie na Twoje zdrowie i komfort,
- Z odpowiednim rekuperatorem nie musisz się martwić o wysuszanie się powietrza, zamarznięcie urządzenia czy też niehigieniczne odkładanie się skroplin.
Czy mogę mieć rekuperację w mieszkaniu w bloku?
- TAK! Można zamontować rekuperator pod sufitem lub rekuperator w okapie. Jeśli jednak, na żaden z nich nie możemy sobie pozwolić z pomocą przychodzą rekuperatory decentralne, które montujemy w danym pomieszczeniu, w którym chcemy mieć wymianę powietrza.