
Co to jest rekuperacja?
Rosnące rachunki za ogrzewanie, coraz większe koszty utrzymania budynków, problemy z postępującym zanieczyszczeniem środowiska… To nieustannie przewijające się w dyskursie medialnym tematy, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób poszukuje ekologicznych rozwiązań, pozwalających na wygodniejsze i tańsze mieszkanie. Coraz częściej pojawia się także pytanie, co to jest rekuperacja i jak ona działa. Okazuje się bowiem, że jest jednym z lepszych rozwiązań, właśnie jeśli chodzi o oszczędzanie na ogrzewaniu i zwiększenie komfortu użytkowania budynków mieszkalnych. Sprawdźmy więc, na czym dokładnie polega.
Co to jest rekuperacja?
Rekuperacja to wentylacja mechaniczna wraz z odzyskiem ciepła. Jej działanie opiera się na wykorzystaniu urządzeń takich jak rekuperatory, które odpowiadają za generowanie ruchu powietrza i jego nawiewanie do pomieszczeń, przy jednoczestnym usuwaniu zużytego. Wszystko to dodatkowo z odzyskiwaniem ciepła, co pozwala na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie. Proces opiera się dodatkowo na oczyszczaniu powietrza. Właśnie dlatego do pomieszczeń trafia ono już bez patogenów oraz pyłów.
Jak działa rekuperacja?
Wiemy już, na czym polega rekuperacja, nadszedł więc czas na dokładniejsze pokazanie, jak dokładnie ona działa. Sercem całej instalacji jest urządzenie odpowiadające za wyciąganie zużytego powietrza z wnętrza budynku i jednoczesne wciąganie świeżej strugi. Powietrze znajdujące się w budynku jest brudne i zużyte, ale ciepłe, przez co przechodzi przez tzw. wymiennik. Dopiero następnie oczyszczone dzięki filtracji z zewnątrz przejmuje ciepło i w takiej postaci trafia do pomieszczeń. Wszystko to dzięki kanałom umieszczonym w ścianach, które najlepiej lokować podczas budowy domu. Oczywiście rekuperacja w starym domu jest możliwa, choć wiąże się z pewnymi wyzwaniami, o których również piszemy na naszym blogu.
Jakie są główne zalety rekuperacji?
Prawidłowo wykonany projekt rekuperacji to gwarancja, że system będzie działał właściwie i gwarantował szereg praktycznych zalet. Całość to przede wszystkim oszczędność energii, średnio na poziomie od 15 do 30 proc., co przy stale rosnących cenach za energię jest niebagatelną wartością. Oczywiście trudno jednoznacznie wskazać, ile realnie taka oszczędność będzie wynosić. Wszystko zależy bowiem od tego, czy budynek jest odpowiednio zaizolowany, czy nie występują w nim mostki termiczne, a także czy rekuperacja została prawidłowo zaprojektowana oraz dopasowana do charakterystyki danego domu.
Kolejną korzyścią jest gwarancja oddychania czystym, świeżym powietrzem. Niestety dobrze wiemy, że jakość powietrza w naszym kraju ‑ zwłaszcza w okresie zimowym ‑ jest na bardzo niskim poziomie. Na szczęście rekuperacja w domu eliminuje ten problem, za co odpowiadają filtry do rekuperatorów powietrza stanowiące integralną część instalacji.
Dzięki nim przechwytywane są jednak nie tylko najdrobniejsze pyły wchodzące w skład smogu, ale również roztocza, bakterie, wirusy oraz owady!To doskonałe rozwiązanie dla alergików oraz osób, które po prostu chcą zadbać o swoje zdrowie i unikać kontaktu z patogenami.
Na tym jednak nie kończą się korzyści. Rekuperatory powietrza to również takie zalety jak:
- efektywne usuwanie zapachów (istotne zwłaszcza w przypadku łazienek oraz kuchni),
- szybkie usuwanie wilgotności z pomieszczeń i tym samym przeciwdziałanie powstawaniu pleśni,
- możliwość połączenia systemu z klimatyzacją (sprawdź na naszym blogu, jak działa rekuperacja z klimatyzacją).
Rekuperacja, czyli podstawa nowoczesnego budynku
Wentylacja mechaniczna ma jak widać wiele zalet. Pomimo tego wciąż wiele osób zastanawia się, czy warto w nią inwestować. Jeśli budynek jest nowy i energooszczędny, to jest to wręcz konieczność! Odpowiada za to przede wszystkim nowoczesna i szczelna stolarka, która nie przepuszcza powietrza z zewnątrz. W takiej sytuacji przy zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej, mogłoby to skutkować gromadzeniem się wilgoci we wnętrzach, czego zdecydowanie nie można uznać za zjawisko zdrowe i komfortowe. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna to także przedostawanie się do pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza, co w dłuższym okresie czasu może powodować liczne problemy zdrowotne.
Jak widać odpowiedź na pytanie co to jest rekuperacja i jak działa jest kompleksowa. Samo rozwiązanie jest bowiem bardzo nowoczesne i stworzone tak, aby gwarantować jak najwięcej zalet użytkowych. Oczywiście istotny jest zakup odpowiedniego urządzenia, czym zajmujemy się również w ramach naszej działalności.