Kup na raty

Co to jest rekuperacja?

22 Czerwiec 2022

Rosnące rachunki za ogrzewanie, coraz większe koszty utrzymania budynków, problemy z postępującym zanieczyszczeniem środowiska… To nieustannie przewijające się w dyskursie medialnym tematy, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób poszukuje ekologicznych rozwiązań, pozwalających na wygodniejsze i tańsze mieszkanie. Coraz częściej pojawia się także pytanie, co to jest rekuperacja i jak ona działa. Okazuje się bowiem, że jest jednym z lepszych rozwiązań, właśnie jeśli chodzi o oszczędzanie na ogrzewaniu i zwiększenie komfortu użytkowania budynków mieszkalnych. Sprawdźmy więc, na czym dokładnie polega.

Co to jest rekuperacja?

 

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna wraz z odzyskiem ciepła. Jej działanie opiera się na wykorzystaniu urządzeń takich jak rekuperatory, które odpowiadają za generowanie ruchu powietrza i jego nawiewanie do pomieszczeń, przy jednoczestnym usuwaniu zużytego. Wszystko to dodatkowo z odzyskiwaniem ciepła, co pozwala na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie. Proces opiera się dodatkowo na oczyszczaniu powietrza. Właśnie dlatego do pomieszczeń trafia ono już bez patogenów oraz pyłów.

Co to jest rekuperacja

Jak działa rekuperacja?

Wiemy już, na czym polega rekuperacja, nadszedł więc czas na dokładniejsze pokazanie, jak dokładnie ona działa. Sercem całej instalacji jest urządzenie odpowiadające za wyciąganie zużytego powietrza z wnętrza budynku i jednoczesne wciąganie świeżej strugi. Powietrze znajdujące się w budynku jest brudne i zużyte, ale ciepłe, przez co przechodzi przez tzw. wymiennik. Dopiero następnie oczyszczone dzięki filtracji z zewnątrz przejmuje ciepło i w takiej postaci trafia do pomieszczeń. Wszystko to dzięki kanałom umieszczonym w ścianach, które najlepiej lokować podczas budowy domu. Oczywiście rekuperacja w starym domu jest możliwa, choć wiąże się z pewnymi wyzwaniami, o których również piszemy na naszym blogu.

Jakie są główne zalety rekuperacji?

Prawidłowo wykonany projekt rekuperacji to gwarancja, że system będzie działał właściwie i gwarantował szereg praktycznych zalet. Całość to przede wszystkim oszczędność energii, średnio na poziomie od 15 do 30 proc., co przy stale rosnących cenach za energię jest niebagatelną wartością. Oczywiście trudno jednoznacznie wskazać, ile realnie taka oszczędność będzie wynosić. Wszystko zależy bowiem od tego, czy budynek jest odpowiednio zaizolowany, czy nie występują w nim mostki termiczne, a także czy rekuperacja została prawidłowo zaprojektowana oraz dopasowana do charakterystyki danego domu.

jak działa rekuperacja

Kolejną korzyścią jest gwarancja oddychania czystym, świeżym powietrzem. Niestety dobrze wiemy, że jakość powietrza w naszym kraju - zwłaszcza w okresie zimowym - jest na bardzo niskim poziomie. Na szczęście rekuperacja w domu eliminuje ten problem, za co odpowiadają filtry do rekuperatorów powietrza stanowiące integralną część instalacji.

Dzięki nim przechwytywane są jednak nie tylko najdrobniejsze pyły wchodzące w skład smogu, ale również roztocza, bakterie, wirusy oraz owady!To doskonałe rozwiązanie dla alergików oraz osób, które po prostu chcą zadbać o swoje zdrowie i unikać kontaktu z patogenami.

Na tym jednak nie kończą się korzyści. Rekuperatory powietrza to również takie zalety jak:

  1. efektywne usuwanie zapachów (istotne zwłaszcza w przypadku łazienek oraz kuchni),
  2. szybkie usuwanie wilgotności z pomieszczeń i tym samym przeciwdziałanie powstawaniu pleśni,
  3. możliwość połączenia systemu z klimatyzacją (sprawdź na naszym blogu, jak działa rekuperacja z klimatyzacją).

Rekuperacja, czyli podstawa nowoczesnego budynku

Wentylacja mechaniczna ma jak widać wiele zalet. Pomimo tego wciąż wiele osób zastanawia się, czy warto w nią inwestować. Jeśli budynek jest nowy i energooszczędny, to jest to wręcz konieczność! Odpowiada za to przede wszystkim nowoczesna i szczelna stolarka, która nie przepuszcza powietrza z zewnątrz. W takiej sytuacji przy zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej, mogłoby to skutkować gromadzeniem się wilgoci we wnętrzach, czego zdecydowanie nie można uznać za zjawisko zdrowe i komfortowe. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna to także przedostawanie się do pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza, co w dłuższym okresie czasu może powodować liczne problemy zdrowotne.

na czym polega rekuperacja

Jak widać odpowiedź na pytanie co to jest rekuperacja i jak działa jest kompleksowa. Samo rozwiązanie jest bowiem bardzo nowoczesne i stworzone tak, aby gwarantować jak najwięcej zalet użytkowych. Oczywiście istotny jest zakup odpowiedniego urządzenia, czym zajmujemy się również w ramach naszej działalności.

Rekuperacja to nowoczesny system wentylacji mechanicznej. Perfekcyjnie oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń i patogenów, zapewnia idealną wilgotność powietrza, a także ogrzewa strugę trafiającą do wnętrz, gwarantując oszczędność na rachunkach. Oszczędność przy dobrze dobranym urządzeniu to nawet do 30 proc., zdecydowanie więc warto w nią zainwestować, najlepiej na etapie budowy domu.

Najczęściej zadawane pytania

Po co nam rekuperacja?

  • Montując ten system, zapewniasz sobie i swoim bliskim komfort ciągłego dopływu świeżego powietrza do wszystkich pomieszczeń w domu i mieszkaniu. Nie utracisz tej ogromnej ilości ciepła jak w przypadku wentylacji przez kanały grawitacyjne.

Czy można zrobić rekuperację w domu zamieszkałym?

  • Tak, jednak wiąże się to z remontem mieszkania lub domu. Mamy do wyboru opcje:
  • Jeśli nie ma przeciwskazań to instalujemy centralę wentylacyjną ścienną lub sufitową.
  • Drugim bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wybór rekuperatora zintegrowanego w okapie kuchennym - zapewnia nam skuteczne pozbywanie się oparów z gotowania. Jest niewidoczny na codzień, dzięki zabudowie w szafce kuchennej, oraz gwarantuje nam skuteczną wentylację w domu.
  • Jeśli nie mamy możliwości montażu żadnej z opcji powyżej, na pomoc przychodzą rekuperatory de-centralne. Urządzenia, które można montować robiąc przewiert przez ścianę. Znajdziesz je również w naszej ofercie.

Dlaczego warto zainwestować w rekuperator powietrza w mieszkaniu?

  • Czyste i zdrowe powietrze - ponieważ rekuperator oczyści z niego opary, zapachy, bakterie i inne drobnoustroje,
  • Skuteczna wentylacja nie dopuści do rozwoju grzyba i pleśni a przy tym przefiltruje powietrze napływające z zewnątrz
  • Świeże powietrze zapewni również więcej relaksu dla Ciebie i Twojej rodziny,
  • Część modeli samo potrafi kontrolować wilgotność powietrza w mieszkaniu, co wpływa pozytywnie na Twoje zdrowie i komfort,
  • Z odpowiednim rekuperatorem nie musisz się martwić o wysuszanie się powietrza, zamarznięcie urządzenia czy też niehigieniczne odkładanie się skroplin.

Ile kosztuje rekuperacja?

  • Rekuperacja jest jak samochód, nie ma określonej ceny. Oferty dla domu o powierzchni 150m2 mogą wahać się nawet pomiędzy 15 tyś do 50 tyś a może i więcej.
  • Otrzymane oferty różnią się zwykle ceną, aby wiedzieć czy oferta jest dobra sprawdź:
    •  Jaki rekuperator został zaproponowany.
    •  Jakie zaproponowane urządzenie ma komponenty wewnątrz urządzenia. Rodzaj wymiennika, jakość, marka wentylatorów, jakość - wentylatorów. Nie zawsze zamontowany w urządzeniu wentylator renomowanej firmy jest faktycznie tym, którym producent się szczyci.
    •  Jakie rury i kształtki do ułożenia rekuperacji są w otrzymanej ofercie.
    •  Ile kanałów do każdego punktu zamierza położyć dany wykonawca.
    •  Jakie średnice kanałów i skrzynek wybrał.
    • Czy elementy są z uszczelkami czy bez.
    • Czy rozdzielacze są już w wygłuszeniem czy żywa blacha albo plastik.
    • Czy w wycenie są już tłumiki a jak tak to jakiej produkcji.
    • Czy w wycenie są już czerpnie i wyrzutnie oraz anemostaty a jeśli tak to jakiej jakości.
    • Ile rozdzielaczy powietrza jest przewidziane do wykonania instalacji.
    • Czy w wycenie jest podłączenie i ustawienie rekuperatora i wiele innych.

Ile rekuperator zużywa prądu?

  • Dobrze dobrany markowy rekuperator obciąża budżet w niskim stopniu, rachunki za energię mogą wynosić średnio 40-50zł w skali miesiąca. Biorąc pod uwagę niższe koszty ogrzewania oraz aspekty zdrowotne dobrej rekuperacji, to korzyści są nieporównywalnie większe niż koszta energii potrzebnej do rekuperacji.
  • Z historii opowiadanych przez klientów, niektóre rekuperatory w okresie zimowym potrafią obciążyć budżet nawet do 300zł miesięcznie. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy rekuperator w okresie zimowym, musi korzystać z grzałki. Dodatkowo dla zapewnienia koniecznej ilości powietrza, chodzi na wyższym biegu % pracy wentylatorów.

Czy rekuperacja hałasuje?

  • Dobrze zaprojektowana i wykonana rekuperacja nie hałasuje, niestety zdarza się (i to dość często), że użytkownicy wentylacji mechanicznej narzekają na huczenie które dobiega z anemostatów. Hałas powstaje przez to, że powietrze które chcemy dostarczyć, przedziera się przez rury w kierunku punktów nawiewnych i odwrotnie z punktów wyciągowych w kierunku centrali. Najczęstszym powodem jest to, że ilość rur jest zbyt mała lub średnica kanałów jest nieodpowiednia, „nieoptymalna”.

Czy rekuperator hałasuje?

  • Tu również możemy odpowiedzieć, że „i tak, i nie”. Wszystko zależne jest od wybranego urządzenia. Są rekuperatory, które działają tak cicho, że stojąc obok nich, nie słychać jak pracują (np. ENSY), ale istnieją również takie, które wręcz warczą! W dodatku tak głośno, że słychać je za drzwiami, a nawet na zewnątrz budynku! Piszę to, mając na myśli takie same wydajności rekuperatorów domowych. Wszystkie centrale według producentów są ciche - mają badania, które niestety można wykonać na różne sposób i się tym akurat nie chwalić.

Czy mogę mieć rekuperację w mieszkaniu w bloku?

  • TAK! Można zamontować rekuperator pod sufitem lub rekuperator w okapie. Jeśli jednak, na żaden z nich nie możemy sobie pozwolić z pomocą przychodzą rekuperatory decentralne, które montujemy w danym pomieszczeniu, w którym chcemy mieć wymianę powietrza.
Zadzwoń - pomożemy!

Ecomax - Ekspert, któremu możesz zaufać. Z nami o nic nie musisz się martwić! Zadzwoń - pomożemy!:
52 307 60 32   Infolinia

lub napisz: