Kup na raty

Suche powietrze w domu a rekuperacja

21 Luty 2022

Suche powietrze jest niekorzystne dla zdrowia. Może ono przede wszystkim doprowadzać do suchości błon śluzowych i zwiększania dolegliwości u alergików. Część potencjalnych inwestorów zastanawia się też, czy rekuperacja zawsze wysusza powietrze. Jak wygląda to w praktyce? 

Suche powietrze w domu a rekuperacja

 

Negatywny efekt zbyt suchego powietrza w domu

Suche powietrze negatywnie wpływa na zdrowie i to z wielu różnych powodów. Najczęstszymi obawami przebywania w takich wnętrzach jest kaszel i chrypka, a także większa podatność na każde infekcje.

  • Wynika to przede wszystkim z tego, że suche powietrze sprzyja rozprzestrzenianiu się bakterii oraz wirusów. Wysuszona śluzówka nosa jest również znakomitym środowiskiem do ich zaatakowania, co wynika ze zmniejszonej odporności organizmu. Suche powietrze to dodatkowo częstsze problemy z zatokami. Dlatego dla ich zdrowia wilgotność nie powinna być ani zbyt niska, ani za wysoka, dlatego najlepiej, aby oscylowała w okolicach 45% - 55 proc.

 

Jeśli nie chce ci się czytać artykułu, a chcesz żeby twoja rekuperacja chodziła: cicho, sprawnie odzyskiwała ciepło i wilgotność powietrza, to napisz lub zadzwoń do nas. 

Infolinia: 523 076 032 

Wyślij e‑mail, a oddzwonimy:biuro@ecomax.pl 

 

Suche powietrze a rekuperacja

Urządzenia takie jak rekuperatory mają wiele zalet. Z nimi powietrze w domu jest czyste (bez zanieczyszczeń wywołanych smogiem), a wraz z najlepszymi filtrami powietrza, także pozbawione alergenów i różnego rodzaju patogenów. Co natomiast z jego wilgotnością? Może okazać się, że konkretne typy urządzeń rzeczywiście będą sprzyjać niskiej wilgotności. Są też takie, które pozwolą na jej utrzymanie na idealnym poziomie, zwłaszcza w okresie zimowym.

Przykładem jest wymiennik obrotowy, który nie wysusza powietrza, a wszystko to wskutek procesu odzyskiwania wilgoci. Ma to miejsce dzięki temu, że podczas wyciągania powietrza z budynku wilgoć jest pozostawiana w kanalikach rotarora. To bardzo ważna cecha, gdyż zbyt suche powietrze sprawia, że:

 

 

  1. bakterie oraz wirusy utrzymują się w powietrzu, nawet 3 razy dłużej

  2. nasilają się reakcje alergiczne 

  3. suchym powietrzem oddycha się nieprzyjemne.

 

Uwaga. Oprócz odpowiedniego rekuperatora, który potrafi odzyskiwać wilgoć z powietrza, należy mieć na uwadze:

  • Ogrzewanie - Jakie zastosowano a także specyfikację ogrzewnia pomieszczeń. 
  • Jak zaplanowowano i wykonano wykonano instalację rekuperacji.
  • W jaki sposób dobrano rekuperator.

 

Niektóre z wymienników które odzyskują wilgoć z powietrza jest dostępnych w naszej ofercie. A niektóre z nich na bieżąco monitorowują stopień wilgotności powietrza i zabezpieczają przed jego nadmiernym wysuszeniem.

Czy rekuperacja wysusza powietrze

Dowiedz się więcej o tym, czy warto montować rekuperację oraz o czym pamiętać, aby system działał w sposób prawidłowy.

 

Rekuperatory wysuszające powietrze

Wciąż jednak nie uzyskaliśmy pełnej odpowiedzi, czy rekuperacja wysusza powietrze. Generalnie zależy to od zastosowanego systemu. Wiemy już, że wymienniki obrotowe pozwalają utrzymać ją na optymalnym poziomie, jednak nieco inaczej wygląda to w przypadku wymienników przeciwprądowych. Standardowo urządzenia te nie odzyskują bowiem wilgoci, a wyjątkiem jest sytuacja, gdy są one wyposażone w tzw. wymiennik entalpiczny, który niestety obniża skuteczność, z jaką odzyskiwane jest powietrze (sprawność wynosi wtedy średnio 70-80 proc.).

  • W taki sposób można doprowadzić, do bardzo mocnego wysuszenia powietrza we wnętrzach, co zimą podczas intensywnego ogrzewania może negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie domowników.
  • Intensywniejsze wysuszenie powietrza może sprawdzić się natomiast niedługo od wybudowania, gdy ściany domu są naprawdę wilgotne i uzyskanie optymalnych warunków do zamieszkania jest wyjątkowo trudne.

Jeśli więc projekt rekuperacji zawiera właśnie takie urządzenie, warto raz jeszcze przemyśleć jego montaż. Jeśli natomiast wymiennik przeciwprądowy już został zainstalowany, to najtańszym rozwiązaniem jest inwestycja w nawilżacz powietrza, który pozwoli na utrzymanie wilgotności w idealnym zakresie, odpowiednim dla zdrowia domowników. Także tutaj istnieją jednak alternatywy. Przykładem są rekuperatory powietrza ENSY pozwalające na ustawienie na sterowniku minimalnej oraz maksymalnej wilgotności, której urządzenie będzie pilnowało. Będzie też utrzymywało ją w pewnych widełkach, dla maksymalnego komfortu domowników.

 

Istotne znaczenie dla optymalnej wilgotności powietrza mają także filtry w rekuperatorach, w zależności od materiału z którego są wykonane, radzą sobie w różnym stopniu z wilgotnością. Te najlepsze, zapewniają jednocześnie ochronę przed pyłkami ePM1. Takie pyłki są najbardziej szkodliwe dla ludzi oraz zwierząt, dlatego montaż dużych i precyzyjnych filtrów F7, o odpowiednim przepływie powietrza zdecydowanie jest zalecany.

 

Jak więc widać, odpowiedź na pytanie, czy rekuperacja wysusza powietrze jest jedna i brzmi: to zależy. W przypadku wymienników przeciwprądowych rzeczywiście może tak się zdarzyć.

  • Często zimą powietrze jest przesuszone, a do tego niektóre rekuperatory muszą stosować grzałki dogrzewające, które potęgują efekt wysuszaniapowietrza .
  • Natomiast nowoczesne wymienniki obrotowe pozwalają na utrzymanie tego parametru na bardzo odbrym poziomie, zarówno dla zdrowia, jak i samopoczucia domowników. Przykładem są wspomniane już przez nas rekuperatory ENSY, które gwarantują dokładnie taką wilgotność powietrza w domu, na której zależy domownikom.

Jeśli przekonują Cię zalety rekuperacji, sprawdź dodatkowo koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w roku 2022.

Najczęściej zadawane pytania

Co słyszeli klienci i czego się boją?

  • "Suche powietrze" - tak, bardzo często sytuacja ma miejsce w Polsce zimą gdy powietrze jest mroźne i suche. Niektóre rekuperatory bardzo mocno wysuszają powietrze i nawet jeśli w nowym domu jest to pożądane, to gdy już ściany i podłogi odparują to wtedy zaczyna nam bardziej zależeć na odzyskiwaniu tej wilgoci z powietrza, bo suche powietrze jest mało przyjemne do oddychania a dodatkowo, bakterie i wirusy dłużej i agresywniej zachowują się tam gdzie jest sucho. Wiedzą coś o tym alergicy.
  • Warto mieć na uwadze ten aspekt wybierając rekuperator, choć należy również pamietać że nawet najlepsze rekuperatory z odzyskiem wilgoci mogą nie wystarczyć jeśli w domu mocno wysuszamy powietrze

Czy rekuperator obrotowy nie redukuje wilgoci skoro oddaje wilgoć?

  • Pomimo tego, że rekuperator z wymiennikiem obrotowym najlepiej oddaje nam wilgoć z powietrza, to być może w twoim domu będzie bardzo sucho.
  • Wymiennik obrotowy w najkorzystniejszych warunkach oddaje do 90% wilgoci z powietrza, a jeśli go odpowiednio ustawimy to będzie szybko i skutecznie usuwał wilgoć z pomieszczeń.
  • Nieodpowiedni dobór rekuperatora, będzie również skutkował ciągłym osuszaniem powietrza, trudniej jest zimą odzyskiwać wilgoć jak pozbywać się jej podczas innych pór roku.

Co zrobić gdy powietrze jest zbyt suche zimą?

  • Jeśli masz rekuperator w wymiennikiem obrotowym lub entalpicznym a korzystasz zimą z suszarki do ubrań, to pomyśl o daniu jej urlopu do wiosny.
  • Dłuższe kąpiele, szczególnie jeśli nie obciążają one twojego budżetu, bo np. posiadasz rekuperator do wody.
  • Położyć mokre ręczniki na suszarkę lub grzejnik.
  • Jeśli posiadasz grzejniki, to być może pamiętasz jak dawniej w mieszkaniach wieszano na nich specjalne naczynia z gliny lub innego materiału do których nalewało się właśnie wodę.


Pamiętaj, odpowiednio wilgotne powietrze to również zdrowsze powietrze, bakterie i wirusy wolą suche, to w suchym czują się dobrze i długo żyją. Więc jeśli masz inne sposoby jak odzyskać wilgoć w powietrzu, prosimy napisz do nas a my chętnie twoją wskazówkę dopiszemy do listy.

Czy mając rekuperację zawsze będę mieć suche powietrze?

  • Nie zawsze, ponieważ możesz mieć rekuperator, który odzyskuje wilgoć.

Czy mając rekuperator z odzyskiem wilgoci, mogę zawsze liczyć na odpowiednią wilgotność w powietrzu?

  • Na utrzymanie odpowiedniej wilgotności w powietrzu wpływa sporo czynników, takich jak:
    • Sposób ogrzewania i temperatura wewnątrz budynku.
    • Dobór rekuperatora (rekuperator z odzyskiem wilgoci, kiedy pracuje na wyższym wydatku powietrza i tak osusza powietrze. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór jednostki).
    • Urządzenia jak np. suszarki do ubrań, są bardzo pomocne w funkcjonowaniu domowników - przy czym wysuszają nam powietrze, jednak jeśli poziom wilgotności spadnie zbyt nisko to nawet najsprawniejszy rekuperator nie będzie miał skąd go odzyskać.

Czy rekuperacja zapobiega zawilgoceniu pomieszczeń i powstawaniu grzyba?

  • Tak, odpowiednio wykonana wentylacja powietrza, zapobiega powstawaniu zawilgocenia ścian i miejsc newralgicznych, a poźniej chorobotwórczego grzyba.
Zadzwoń - pomożemy!

Ecomax - Ekspert, któremu możesz zaufać. Z nami o nic nie musisz się martwić! Zadzwoń - pomożemy!:
52 307 60 32   Infolinia

lub napisz: