Porady i wskazówki
Kup na raty
Rekuperacja a dom pasywny
16 Wrzesień 2022

Rekuperacja a dom pasywny

Rekuperacja w domu pasywnym to tak naprawdę konieczność. Wentylacja grawitacyjna znajdująca się w takim budynku dyskwalifikowałaby go bowiem z możliwości określenia mianem pasywnego, stąd też wszystkie osoby decydujące się na dom właśnie w tej technologii muszą wybrać wentylację mechaniczną. Co dokładnie warto wiedzieć o tym rozwiązaniu i jakie urządzenie wybrać?

 

Rekuperacja w domu pasywnym - dlaczego jest konieczna?

Domy pasywne to budynki energooszczędne, co jest możliwe dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii i materiałów. Aby jednak móc je takimi określić, muszą spełnić szereg określonych norm. Przykładem są okna, których współczynnik Uw nie może przekroczyć 0,8 W/(m2K). Ważna jest też izolacja ścian z współczynnikiem U na poziomie maksymalnie 0,15 W/(m2K) dla budynków wielorodzinnych i 0,10 W/(m2K) dla jednorodzinnych. 

Innym wymogiem jest system wentylacyjny gwarantujący odzysk co najmniej 75 proc. ciepła. Rekuperatory powietrza są więc absolutnie niezbędne w domu pasywnym, aby taki odzysk był możliwy. Ponownie widać więc, że tradycyjna wentylacja grawitacyjna po prostu nie może być umieszczona w takim domu, nie zapewnia ona bowiem oszczędności.

Jaka rekuperacja w domu pasywnym?

Wybierając urządzenie do domu pasywnego trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników. Ważnym parametrem jest m.in. wydajność, która wskazuje, jaki jest stosunek powietrza wydmuchiwanego do ciśnienia w rekuperatorze.

Istotne znaczenie ma też zastosowany wymiennik ciepła, który decyduje o tym, jak sprawny jest rekuperator. Dużą popularnością w domach pasywnych cieszą się zwłaszcza warianty obrotowe, które zapewniają niski stopień mieszania strumieni powietrza. Nie osuszają też powietrza tak, jak robią to urządzenia przeciwprądowe.

Rekuperacja w domu pasywnym powinna być też oszczędna pod względem zużycia prądu. Warto zwrócić więc uwagę na fakt, ile energii pobiera rekuperator oraz czy można wybrać wariant bardziej efektywny pod tym względem.

Wentylacja a dom pasywny

Montaż rekuperacji w domu pasywnym

Prawidłowa instalacja rekuperacji jest istotna niezależnie od typu domu. Ma ona jednak absolutnie kluczowe znaczenie w przypadku budynków pasywnych, w których kluczowe jest ograniczenie wszelkich strat ciepła i energii.

Istotne jest przede wszystkim bardzo dokładne zaizolowanie kanałów tak, aby nie doprowadzić do powstania mostków termicznych. Izolacja ma kluczowe znaczenie także przy czerpni oraz wyrzutni, które to miejsca w sposób szczególny narażone są na powstawanie mostków termicznych, przez które tracona jest energia.

Innym czynnikiem jest dodatkowo właściwe zakończenie czerpni oraz wyrzutni. Wszystko po to, aby unikać nadmiernych oporów powietrza. Projekt rekuperacji nie może też zakładać krzyżowania się kanałów i ich kolidowania z innymi instalacjami w domu.

Z naszego bloga dowiesz się więcej o tym, jak dobrać rekuperator i to nie tylko do domów pasywnych.

Polecane rekuperatory do domów pasywnych

Warianty spełniające wszystkie te kryteria można znaleźć również w naszej ofercie. Jednym z nich jest rekuperator obrotowy Ensy AHU 300 wyróżniający się wydajnością nawet 265 m3/h. Jego niewątpliwą zaletą jest łatwy montaż, a także cicha praca. Idealnie nadaje się on zwłaszcza do mniejszych domach.

rekuperacja a dom pasywny

Idealnie do większych budynków sprawdzi się rekuperator obrotowy Ensy InoVent 700, który cechuje się wydajnością nawet 840 m3/h. Nie zamarza nawet z wyłączoną grzałką i dodatkowo nie wymaga odprowadzania skroplin, dzięki czemu jego montaż jest znacznie łatwiejszy.

Rekuperacja a dom pasywny? Jak doskonale widać wentylacja mechaniczna to konieczność w takich budynkach, w przeciwnym bowiem razie nie mogą być one uznawane za pasywne. Jeśli poszukujesz takiego modelu, to koniecznie sprawdź naszą ofertę.

Najczęściej zadawane pytania

Jaka rekuperacja w domu pasywnym?

 • Dużą popularnością w domach pasywnych cieszą się rekuperatory z wymiennikami obrotowymi, które zapewniają niski stopień mieszania strumieni powietrza.
 • Rekuperacja w domu pasywnym powinna być też oszczędna pod względem zużycia prądu. Warto zwrócić więc uwagę na fakt, ile energii pobiera rekuperator oraz czy można wybrać wariant bardziej efektywny pod tym względem.

Jakie są plusy rekuperatorów obrotowych?

 • Pomimo obrotowego wymiennika, są cichsze niż rekuperatory przeciwprądowe
 • Oferują najwyższy stopień zwrotu wilgoci
 • Lepiej pracują w niekorzystnych warunkach - zimno i gorąco, podczas mrozów mogą pracować z wyłączoną grzałką.
 • Do niektórych z nich można bezpiecznie podłączyć okap kuchenny lub wejście na okap przeznaczyć na inne miejsce z którego chcielibyśmy bardzo szybko odprowadzać powietrze
 • Równie niskie zużycie prądu zarówno w korzystnych jak nie trudnych warunkach termicznych
 • Szerokie możliwości zamontowania urządzenia - można powiesić w pionie lub poziomie, na ścianie, suficie lub po prostu położyć na podłodze

Czy rekuperacja wody sprawdzi się w domu pasywnym?

 • Tak, Odzysk ciepła z wody szarej gwarantuje zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Wpływa to na zmniejszenie certyfikatu enegetycznego budynku

Jakie inne rozwiązania do domu pasywnego?

 • Z pewnością rekuperacja wody, jaką gwarantuje ZYPHO. Są to rekuperatory do wody, które nie generują kosztów, ponieważ działają bez zasilania.

Jak działa rekuperator do wody ZYPHO?

 • Zasada działania rekuperatorów ZYPHO jest bardzo podobna do tej w rekuperatorach powietrznych: ciepłe, wychodzące na zewnątrz powietrze ogrzewa nam wymiennik, który z kolei dogrzewa nam zimne, świeże powietrze wchodzące do środka.
 • Natomiast w rekuperatorach wodnych działa to następująco: ciepła, brudna woda, która spływa nam do kanalizacji nagrzewa wymiennik, który znajduje się wewnątrz urządzenia i podgrzewa nam zimną czystą wodę, która dociera do b
Zadzwoń - pomożemy!

Ecomax - Ekspert, któremu możesz zaufać. Z nami o nic nie musisz się martwić! Zadzwoń - pomożemy!:
52 307 60 32   Infolinia

lub napisz: