Kup na raty

Rekuperacja ‑ czy warto?

04 Luty 2022

Czy warto montować rekuperację? To pytanie wciąż powraca wśród osób, które są na etapie wyboru projektu domu lub we wczesnej fazie jego budowy i zastanawiają się, czy taka inwestycja rzeczywiście ma sens. Jednak bez chwili wahania zarówno firmy montażowe, jak i sami użytkownicy potwierdzają, że warto to zrobić, jednak o ile zostanie spełnionych kilka naprawdę istotnych kryteriów. Jakich?

Rekuperacja - czy warto?

 

Rekuperacja - czy warto ją zainstalować?

Rekuperatory to wymienniki ciepła oraz urządzenia stosowane w systemach wentylacji, które minimalizują straty ciepła oraz dostarczają do wnętrz świeże i czyste powietrze. Korzyści jest więc wiele, choć dla większości inwestorów głównym wyzwaniem jest koszt rekuperacji, który nie należy do niskich. Rozwiązanie to jednak opłaca się w dłuższym okresie czasu, jest bowiem sposobem m.in. na oszczędności na ogrzewaniu oraz obniża o około 30% energetyczność domu, która od 2021 roku jest na poziomie 70 kWh/(m²∗rok) dla domów jednorodzinnych. Opłaca się również dzięki czystemu powietrzu, co jest kluczowe w dobie zanieczyszczeń i smogu, trapiących nas zwłaszcza w okresie grzewczym.

Rekuperacja czy warto

Aby jednak wszystkie te zalety rzeczywiście były odczuwalne, musi zaistnieć kilka przesłanek takich jak:

  • koszt zakupu i instalacji nie jest dla inwestora priorytetowy - w przypadku oszczędzania na rekuperacji może okazać się, że źle dobrane urządzenie będzie droższe w eksploatacji, aniżeli pierwotnie zakładano,
  • instalacja jest wykonywana z zapasem - instalacja mająca więcej kanałów i więcej anemostatów jest bardziej kosztowna, ale też okazuje się być cicha na etapie użytkowania, co nie wymaga np. wyłączania rekuperatora na noc, aby móc spokojnie zasnąć,
  • rekuperator jest odpowiednio dobrany - wybór właściwego sprzętu pozwoli ograniczyć koszty i zwiększyć jego efektywność,
  • podzespoły takie jak kanały, anemostaty i tłumiki są wysokiej jakości - wtedy można liczyć na bezproblemowe działanie, a także brak szumów,
  • powietrze rozprężane jest na czerpni oraz wyrzutni - co zapewnia sprawność działania.

Inne korzyści wynikające z instalacji rekuperatora

Rekuperator warto zainstalować również z wielu innych powodów. Poza świeżym i zdrowym powietrzem, system może gwarantować również jego optymalną wilgotność, czyli nie za niską oraz nie za wysoką. Ponownie jednak - aby było to możliwe - urządzenie musi być dobrze dobrane, aby poradzić sobie z nadmiarem wilgoci bez generowania hałasu.

Czy warto mieć rekuperację? Przekłada się ona także bezpośrednio na niższe koszty ogrzewania, dzięki odzyskowi energii cieplnej. Średnio jest to od 30 do nawet 40 proc. oszczędności, jednak znów tylko wtedy, gdy zakupiono dobrze dopasowany i wysokiej jakości sprzęt, który został prawidłowo zamontowany. 

Aby oszczędność była jeszcze większa, powinno się wybierać przewymiarowane jednostki. Pracują one wtedy na niskim biegu, obejmując swoim działaniem obszar całego domu, jednocześnie przy bardzo niskich kosztach eksploatacji. Analogicznie można to porównać do jazdy autostradowej: poruszając się samochodem na najwyższym biegu z prędkością 100 km/h zużywamy bardzo mało paliwa w stosunku do jazdy z maksymalną dla danego auta prędkością. Pokazuje to, że dobieranie rekuperacji 1:1 lub nawet z dziesięcioprocentowym, czyli niewielkim zapasem, jest sporym błędem.

Niewiele osób zdaje sobie też sprawę z tego, że rekuperator można podłączyć do okapu

Rekuperacja - czy warto

Rekuperator Ensy InoVent 700

Dzięki temu zapachy są usuwane (z pominięciem wymiennika - nieczystości wyciągane z okapy nie brudzą go) z kuchni szybciej i efektywniej, co jest konieczne zwłaszcza w pomieszczeniach, które zostały połączone z jadalnią oraz salonem.

Dlaczego jeszcze warto zainstalować rekuperację? 

Czy warto mieć rekuperację? Tak, a oto główne powody!

  • Daje możliwość szybszego wysychania prania w domowych pralniach.
  • Pozwala na pozbywanie się CO2 w sytuacji, gdy w domu pojawia się więcej osób.
  • Sprawnie usuwa wilgoć z łazienek, co zabezpiecza przed powstawaniem szkodliwej dla zdrowia pleśni.
  • Obniża temperaturę powietrza latem, może więc stanowić pewną alternatywę dla klimatyzacji lub jej dopełnienie.

Warunki, które musi spełniać rekuperacja

Wiemy już, że warto montować rekuperację i są ku temu naprawdę liczne powody. Warto jednak wspomnieć o warunkach, które muszą zostać spełnione, aby rzeczywiście było to wygodne i opłacalne.

Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim odpowiedni projekt rekuperacji, który musi być przygotowywany indywidualnie dla każdego domu oraz według potrzeb jego mieszkańców. Już na tym etapie eksperci wskazują też, jaki rekuperator będzie odpowiedni, aby sprostać wszystkim tym wymogom, ale z pewnym zapasem, aby urządzenie działało w sposób optymalny, a nie na pełnię swoich możliwości.

Z naszego bloga dowiesz się również jak utrzymać czystość w domu.

Najczęściej zadawane pytania

Po co nam rekuperacja?

  • Montując ten system, zapewniasz sobie i swoim bliskim komfort ciągłego dopływu świeżego powietrza do wszystkich pomieszczeń w domu i mieszkaniu. Nie utracisz tej ogromnej ilości ciepła jak w przypadku wentylacji przez kanały grawitacyjne.

Jak często czyścić rekuperator?

  • To zależy od wielu czynników - możemy np. co 6 miesięcy, 12 miesięcy lub jeszcze rzadziej.
  • Każde urządzenie jest wyposażone w inne filtry, wymienniki i każde jest inaczej eksploatowane.
  • Filtry w klasie G3 i G4 zatrzymują tylko większe drobinki, co za tym idzie wymiennik będzie szybciej wymagał wyczyszczenia. Brudny wymiennik to spadek sprawności odzysku ciepła.

Jak dobierać rekuperator?

  • To zależy - są różne teorie. Jedna z nich to taka że dobieramy rekuperator 1 do 1. Co to oznacza dla nas? Znaczy to to, że jeśli z bilansu powietrza wynika, jakie jest zapotrzebowanie powietrza na

Jakie są plusy rekuperatorów obrotowych?

  • Są cichsze niż rekuperatory przeciwprądowe, pomimo obrotowego wymiennika
  • Oferują najwyższy stopień zwrotu wilgoci
  • Lepiej pracują w niekorzystnych warunkach - zimno i gorąco, podczas mrozów mogą pracować z wyłączoną grzałką.
  • Do niektórych z nich można bezpiecznie podłączyć okap kuchenny lub wejście na okap przeznaczyć na inne miejsce z którego chcielibyśmy bardzo szybko odprowadzać powietrze
  • Równie niskie zużycie prądu zarówno w korzystnych jak nie trudnych warunkach termicznych
  • Szerokie możliwości zamontowania urządzenia - można powiesić w pionie lub poziomie, na ścianie, suficie lub po prostu położyć na podłodze

Jakie są minusy rekuperatorów z wymiennikiem obrotowym?

  • Są droższe od rekuperatorów z wymiennikiem przeciwprądowym
  • Wymiennik się kręci, czyli jest ryzyko że napęd kiedyś ulegnie awarii, niestety a może i stety, w naszej wieloletniej historii firmy nigdy się to nie zdarzyło.
  • W porównaniu do przeciwprądowych, są ciężkie, wymiennik jest metalowy lub z aluminium, wentylatory są zwykle również metalowe a nie plastikowe.
  • W korzystnych warunkach temperaturowych, mogą mieć mniejszą sprawność cieplną +/- 5% niż przeciwprądowe
Zadzwoń - pomożemy!

Ecomax - Ekspert, któremu możesz zaufać. Z nami o nic nie musisz się martwić! Zadzwoń - pomożemy!:
52 307 60 32   Infolinia

lub napisz: