Kup na raty

Koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła 2022 ‑ jaki jest koszt rekuperacji?

02 Grudzień 2021

Osoby zastanawiające się nad montażem rekuperacji często zadają pytanie, jaki będzie jej całościowy koszt. Trudno jednak go wskazać bez wzięcia pod uwagę szeregu naprawdę istotnych czynników, od użytych materiałów, przez akcesoria montażowe, aż po indywidualne wymogi inwestorów. Co jednak generalnie wpływa na koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w roku 2022?

Koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła 2022 - jaki jest koszt rekuperacji?

 

Jakie są główne czynniki wpływające na koszt rekuperacji?

Instalację mechaniczną tak naprawdę można wykonać na kilka sposobów. Jednak głównie w zależności od rurociągu zależeć będzie przede wszystkim komfort użytkowania, czyli to, czy instalacja będzie pracowała ciszej lub głośniej. Może to być szczególnie istotne w małych domach, w których głośna praca będzie po prostu uciążliwa dla domowników. 

Wykonanie rurociągu rekuperacji będzie wpływało też na to, czy okaże się ona odpowiednio wydajna, czyli czy rzeczywiście dostarczy powietrze dla określonej liczby domowników i będzie równie skuteczna, gdy w domu pojawią się goście. Z naszego doświadczenia wynika więc, że rozwiązania „na styk” po prostu się nie sprawdzają, chodzi bowiem o całościowy komfort przebywania w budynku.

Jeśli chodzi o średnicę kanałów do urządzeń takich jak rekuperatory, to stosowane są trzy  rozwiązania, czyli średnice DN63, DN75 oraz DN90. Oczywiście większa średnica to większy koszt inwestycji, ale również takie zalety jak:

  • większy komfort użytkowania na co dzień,
  • lepsza przepustowość,
  • dostarczanie powietrza przy niższej prędkości,
  • możliwość przewymiarowania (np. gdy w budynku pojawia się więcej osób),
  • brak konieczności otwierania okien przy większym zapotrzebowaniu.

Przez małe średnice kanałów, czyli DN75 czy DN63 przeleci teoretycznie mniej powietrza, co może być odbierane jako wada. Jednak te rozwiązania mają ważne plusy. Decydując się na nie, możemy dzięki nim znaleźć miejsce w stropie na instalację ogrzewania podłogowego lub położyć instalację odkurzacza centralnego. Na średnicy DN90 w zasadzie położymy tylko instalację do rekuperatora. Więc musimy tutaj dobrze przemyśleć nasze potrzeby i wybrać jak najlepiej dopasowane rozwiązanie. Jeśli nie jesteś pewny, które wybrać - skontaktuj się ze specjalistami Ecomax, chętnie wyjaśnimy wszystkie niejasności!

Oczywiście kanały wentylacyjne mają absolutnie kluczowy wpływ na jakość instalacji, liczy się więc nie tylko ich wielkość, ale także jakość. Po prostu muszą być dobre i wszystko po to, aby klient nie miał kłopotów z instalacją i to nawet po wielu latach jej użytkowania.

Koszt rekuperacji, a liczba rozdzielaczy

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na koszt rekuperacji jest liczba rozdzielaczy. Standardowym rozwiązaniem stosowanym w małych oraz średnich domach jest instalacja działająca na dwóch rozdzielaczach. Generalnie jednak lepsza, ale też droższa, jest instalacja na czterech, czyli dwóch na parterze oraz dwóch na piętrze.

Jeśli chodzi o zalety rozszerzonego rozwiązania, to pozwala ono na lepsze sterowanie zapotrzebowaniem na piętrach i dopasowywanie ilości czystego powietrza do potrzeb domowników. Potrzeby te mogą być oczywiście skrajnie różne, stąd też jest to tak istotny czynnik, który zdecydowanie trzeba wziąć pod uwagę.

Inwestor powinien zwrócić też uwagę na to, czy w rozdzielaczach jest perforacja. Jeśli tak, to będzie to gwarancja równomiernego rozprowadzania powietrza na wszystkich króćcach i tym samym większy komfort użytkowania systemu.

Sprawdź na naszym blogu, jakie jeszcze korzyści ma rekuperacja w domu oraz dlaczego warto się na nią zdecydować.

 

Wybór anemostatów do rekuperacji

Kolejnym istotnym czynnikiem mającym wpływ na koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w 2022 roku są anemostaty. Są to elementy nawiewne lub wywiewne stanowiące zakończenie systemu wentylacji. Inwestor ma możliwość albo wyboru zwykłych, np. plastikowych, albo lepszych, czyli wariantów z wygłuszeniem oraz regulacją. Istotne znaczenie dla wielu osób ma też ich wygląd, który również może pociągać za sobą zwiększone koszty.

Podłączenie rekuperacji do okapu

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła można podłączyć dodatkowo do okapu, co także zwiększa koszt rekuperacji, jednak rozwiązanie to ma szereg praktycznych zalet użytkowych. Poruszaliśmy ten temat również na naszym blogu w tekście o tym, czy rekuperator można podłączyć do okapu, choć warto raz jeszcze wspomnieć, że taki system ma kilka zalet takich jak:

  • skuteczne i szybkie odprowadzanie zapachów podczas gotowania,
  • pozbywanie się niezdrowych oparów,
  • bilansowanie powietrza, aby nie występowało podciśnienie powietrza w naszym domu.

Wybór akcesoriów montażowych

Nie można zapomnieć dodatkowo o montażu, a konkretnie o akcesoriach do jego wykonania. Istotne jest więc to:

  • z czego wykonane są części montażowe,
  • w jaki sposób są zgrzewane,
  • czy są dodatkowo wygłuszone,
  • czy posiadają uszczelki.

Warto wspomnieć też, że jeśli kolana, nyple oraz redukcje są wykonane z uszczelką, wówczas nie ma potrzeby użycia dodatkowych materiałów. Większy wydatek finalnie będzie wiązał się więc z oszczędnością.

Akcesoria do montażu rekuperacji mogą być też lutowane na zimno. Dzięki temu są lepiej chronione przed korozją, co wpływa na dłuższą żywotność całego systemu wentylacji.

Wentylacja ekonomiczna czy komfortowa?

Podsumowując, inwestor ma do wyboru dwa warianty, czyli:

  • instalację ekonomiczną (tańszą) - wykonaną na materiałach bez izolacji oraz wygłuszenia, przy użyciu rur z niższą zawartością właściwości bakteryjnych, choć oczywiście wciąż o dobrych właściwościach akustycznych oraz izolacyjnych,
  • komfortową (droższą) - wykonaną na materiałach z wygłuszeniem oraz izolacją, z rozdzielaczami perforowanymi oraz kanałami wentylacyjnymi cechującymi się najwyższą jakością wykonania; kanały te dodatkowo posiadają ochronę przed bakteriami i grzybami, a także charakteryzują się wysoką wytrzymałością wykonania. 

Jak więc doskonale widać, na koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wpływa naprawdę wiele różnych czynników. Takie rozwiązanie wybiera się jednak na lata, stąd też warto zainwestować w możliwie jak najlepsze warianty technologiczne, aby móc używać instalacji w sposób absolutnie bezproblemowy i oddychać zdrowym powietrzem przez cały rok

Najczęściej zadawane pytania

Z czego wynika wysoka cena za rekuperację?

  • Na ostateczną cenę wpływa przede wszystkim dobór materiałów oraz rekuperatora. Jeśli zdecydujemy się na budżetową wersję to możemy spotkać się z błędami wentylacji mechanicznej jakie wynikają z nieprawidłowego doboru.
  • Wybierając urządzenia wysokiej jakości i inwestując w dobre materiały instalacyjne, stawiamy na wysoką cenę ale i na prawidłowa pracę z najlepszymi parametrami rekuperatora. Decydując się na jakość zapewniamy sobie komfortowe warunki i spokój użytkowania przez długie lata.

Po co nam rekuperacja?

  • Montując ten system, zapewniasz sobie i swoim bliskim komfort ciągłego dopływu świeżego powietrza do wszystkich pomieszczeń w domu i mieszkaniu. Nie utracisz tej ogromnej ilości ciepła jak w przypadku wentylacji przez kanały grawitacyjne.

Jak dobierać rekuperator?

  • To zależy - są różne teorie:
    • Jedna z nich to taka, że dobieramy rekuperator 1 do 1.
    • Druga, to wyliczenie bilansu z naddatkiem - co oznacza dla nas więcej powietrza w domu i nie wymianę x 1/h, tylko w całym domu rekuperator wymieni powietrze 1,3/1,5 raza na h.

Ile rekuperator zużywa prądu?

  • Dobrze dobrany markowy rekuperator obciąża budżet w niskim stopniu, rachunki za energię mogą wynosić średnio 40-50zł w skali miesiąca. Biorąc pod uwagę niższe koszty ogrzewania oraz aspekty zdrowotne dobrej rekuperacji, to korzyści są nieporównywalnie większe niż koszta energii potrzebnej do rekuperacji.
  • Z historii opowiadanych przez klientów, niektóre rekuperatory w okresie zimowym potrafią obciążyć budżet nawet do 300zł miesięcznie. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy rekuperator w okresie zimowym, musi korzystać z grzałki. Dodatkowo dla zapewnienia koniecznej ilości powietrza, chodzi na wyższym biegu % pracy wentylatorów.

Ile kosztują filtry do rekuperatora?

  • Ceny filtrów mogą wahać się między 30zł, a nawet 300zł i więcej za sztukę.
  • Na cenę mają wpływ:
    • Poziom filtracji pyłków i drobinek określanej w skali PM
    • Powierzchnia filtra
    • Jakość materiału filtrującego
    • Przepustowość przepływu powietrza jaki zapewnia materiał filtracyjny
  • Porównując ceny filtrów, sprawdź ich jakość i powierzchnie!
  • Być może kupując tańszy filtr będziesz zobligowany do wymiany go 2x, a może nawet 3x częściej, niż w przypadku droższego filtru o dużej powierzchni.
Zadzwoń - pomożemy!

Ecomax - Ekspert, któremu możesz zaufać. Z nami o nic nie musisz się martwić! Zadzwoń - pomożemy!:
52 307 60 32   Infolinia

lub napisz: