Kup na raty

Oszczędności w firmie. 3 sposoby zmniejszające koszty utrzymania dużych powierzchni

01 Sierpień 2022

Duże powierzchnie to niestety także duże koszty ich utrzymania. Nic więc dziwnego, że często pojawia się pytanie, jakie są sposoby na oszczędności w firmie produkcyjnej, magazynie lub dużej szklarni przemysłowej. Jak się okazuje są na to sprawdzone i nowoczesne metody. Zachęcamy do lektury tekstu, w którym prezentujemy różne rozwiązania dopasowane do wielu typów budynków, pozwalające na obniżenie wydatków związanych z ogrzewaniem.

Oszczędności w firmie. 3 sposoby zmniejszające koszty utrzymania dużych powierzchni

 

Oszczędności w firmie dzięki destratyfikatorom powietrza

W przypadku wysokich pomieszczeń konwekcja sprawia, że ciepłe powietrze osadza się w górnych partiach obiektu. Tym samym zwiększają się też straty powietrza przez dach, które są bardzo kosztowne. Aby tego uniknąć, warto zainwestować w destratyfikatory powietrza. Takie urządzenia zwane są również wentylatorami zrzutowymi lub mikserami powietrza, które mają na celu ponowne kierowanie ciepłych mas do niższych partii hal lub innych wysokich budynków. Tym samym temperatura jest wyrównywana z korzyścią zarówno dla portfela, jak i dla ogólnego komfortu użytkowania.

oszczędności w firmie

Takie miksery powietrza to jednak nie tylko mniejsze koszty ogrzewania, średnio od 35 do 40 procent. (takie korzyści zapewnia m.in. destratyfikator powietrza Eliturbo). To również takie atuty jak wyrównywanie poziomu wilgoci w pomieszczeniu, dzięki czemu warto używać ich również w szklarniach, fermach zwierząt, a nawet w sklepach wielkopowierzchniowych. Innym atutem jest dodatkowo minimalizowanie uciążliwych zapachów oraz obniżanie temperatury w okresie letnim, dla komfortu przebywających w hali osób.

Jak więc widać takie urządzenia nie tyle ogrzewają hale i budynki wielkopowierzchniowe, co sprawiają, że wygenerowana już wyższa temperatura nie jest marnotrawiona. Wszystko to z korzyścią zarówno dla środowiska naturalnego, jak i firmowego budżetu.

oszczędności w firmie produkcyjnej

Rekuperacja nie tylko do domu

Rekuperatory to oczywiście oczywisty dobór do budynków mieszkalnych. Jak się jednak okazuje, można zdecydować się na nie również w halach, magazynach oraz innych budynkach, w których organizowana jest działalność przemysłowa. Takie urządzenia pozyskują energię cieplną z zanieczyszczonego powietrza, z jednoczesnym usuwaniem zanieczyszczeń (z korzyścią dla pracowników). Wymiana ta zachodzi przez cały rok, natomiast podczas chłodniejszych miesięcy gwarantuje realne oszczędności. Jeśli system będzie prawidłowo zaprojektowany, to można liczyć na to, że wyniosą one od 30 do nawet 50 proc. Projekt rekuperacji będzie jednak w tym przypadku kluczowy, podobnie jak wybór urządzenia o odpowiedniej wydajności.

Sprawdź też, jak dobrać rekuperator, aby działał w sposób niezawodny, ale i oszczędny, niezależnie od charakterystyki budynku.

 

A co z odzyskiem ciepła z wody? to przecież też rekuperacja

Jeśli macie pracowników, którzy w pracy biorą prysznic, niemałe oszczędności będzie generował odzysk ciepła z wody szarej, to znaczy tej, która odpływa do kanalizacji jeszcze ciepła. W domach i mieszkaniach odzysk ciepła również jest duży, a już niedługo może okazać się zbawienny. Poniżej jest filmik, który warto obejrzeć,a tu zostaniesz przekierowany do artykułu o odzysku ciepła z wody; Przeczytaj artykuł 

 

Termoizolacja dla obniżenia strat energii

Zakup nowoczesnych sprzętów takich jak destratyfikatory oraz rekuperatory to świetny sposób, aby oszczędności w firmie produkcyjnej były większe. Proces obniżania kosztów utrzymania warto jednak rozpocząć od termoizolacji, która tak naprawdę jest podstawą wszelkich działań. Jak się okazuje, kluczem jest w tym przypadku zadbanie o izolację dachu, przez który do otoczenia może przenikać nawet 25 proc. wygenerowanego ciepła. Tym samym pieniądze niemalże uciekają z kieszeni właścicieli, generując nadmierne koszty.

Problem ten może rozwiązać m.in. pianka poliuretanowa, którą aplikuje się sprawnie i w krótkim czasie. Z łatwością przylega też do nieregularnych powierzchni, dzięki czemu nie tworzy mostków termicznych. Jej atutem jest także to, że latem chroni przed upałem. Dodatkowo ma klasę palności E lub F, przez co jest materiałem samogasnącym po odcięciu źródła ciepła.

Jak doskonale widać, oszczędności w firmie produkcyjnej, magazynie lub innym budynku przemysłowym są możliwe. Pozwalają na to nowoczesne rozwiązania, które warto rozważyć, zwłaszcza w dobie lawinowo rosnących kosztów ogrzewania. Aby poznać szczegółowe informacje w tym zakresie, serdecznie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi doradcami.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie oszczędności przyniesie mi Eliturbo?

  • Posiadając destratyfikatory Eliturbo można zaoszczędzić na ogrzewaniu aż 35-40%. Związane to jest z pracą wentylatorów, które mieszają nagromadzone ciepło z góry pomieszczenia z chłodniejszymi partiami z dołu. Temperatury wyrównują się zapewniając komfort, właściwą temperaturę i niższe rachunki.

Gdzie mogę zamontować wentylatory Eliturbo?

  • Wszędzie tam, gdzie jest wysoko:
    • obiekty sportowe,
    • hale,
    • magazyny,
    • budynki gospodarstw rolnych.

Minimalna wysokość montażu wynosi 6 m.

Czy Eliturbo nie jest szkodliwe dla zwierząt?

  • Nie, ponieważ Eliturbo działa na ich korzyść! Z pomocą destratyfikatora usuwane są szkodliwe opary z pomieszczeń dla zwierząt.

Jakie korzyści będę mieć montując Eliturbo w szklarni?

  • Przede wszystkim mniej odpadów z upraw. Dlaczego? Ponieważ Eliturbo wyrównuje temperaturę w pomieszczeniach, przyczynia się do zmniejszenia kondensacji i skraplania, a co za tym idzie - nie budzi pleśni i wilgoci, co jest środowiskiem szkodników upraw.
    • + Szybsza wegetacja roślin i częstsze zbiory!

JAK DOBRAĆ DESTRYFIKATOR?

  • Dobór destratyfikatora. Wielkość oraz liczbę urządzeń należy dobrać w oparciu o założoną liczbę wymian powietrza w pomieszczeniu. Maksymalny promień zasięgu urządzenia w przybliżeniu można wyznaczyć jako H+2m, gdzie H wysokość montażu destryfikatora.

CZY STOJĄC POD WENTYLATOREM ELITURBO BĘDĘ CZUŁ MOCNE PODMUCHY POWIETRZA?

  • Zmieszane powietrze rozprowadzane jest równomiernie w całym pomieszczeniu, bez odczuwalnych powiewów, z równym stopniem wilgotności (brak efektów "martwych stref")

ILE POTRZEBUJE MIEJSCA, ABY ZAMONTOWAĆ ELITURBO?

  • Minimalna wysokość montażu wynosi 6 m.

JAKIE SĄ PLUSY Z KORZYSTANIA Z ELITURBO?

  • Oszczędność w zużyciu energii cieplnej, nawet do 50%. Stały, równomierny odzysk ciepła z nagrzanego powietrza skumulowanego na górze pomieszczenia
  • Optymalna, wyrównana temperatura powietrza w całym pomieszczeniu, bez odczuwanych powiewów
  • Zbalansowana wilgotność w całym pomieszczeniu, bez "martwych stref"
  • Wyraźnie mniejsze stężenie szkodliwych oparów i zapachów
  • Łatwy samodzielny montaż
  • Szybsza wegetacja roślin

JAKIE SĄ MINUSY Z KORZYSTANIA Z ELITURBO?

  • Nie nadaje się do mieszkań i niskich pomieszczeń (Minimalna wysokość montażu wynosi 6 m)
  • Aby poprawnie zamontować urządzenie, potrzebny jest wpierw dobrze zbilansowany projekt przepływów powietrza
Zadzwoń - pomożemy!

Ecomax - Ekspert, któremu możesz zaufać. Z nami o nic nie musisz się martwić! Zadzwoń - pomożemy!:
52 307 60 32   Infolinia

lub napisz: