Kup na raty

Jak oszczędzać wodę i płacić mniejsze rachunki?

29 Lipiec 2020

Świadomość naszych codziennych wyborów i ich wpływu na ekologię rośnie. Staramy się np. wybierać produkty zero waste i ograniczać zużycie plastiku. To zmiana w bardzo dobrym kierunku i warto myśleć o tym na co dzień. Dlatego dziś zastanowimy się jak oszczędzać wodę w domu, w tym wodę ciepłą i jak dzięki temu płacić mniejsze rachunki.

 

Jak oszczędzać wodę i płacić mniejsze rachunki?

 

Woda cenniejsza niż złoto

Czasem nie bierzemy pod uwagę tutaj jednak zużycia wody i jej kosztów. A musicie zdawać sobie sprawę jak drastycznie wzrosło zapotrzebowanie ludzi na wodę. W ciągu ostatnich stu lat zwiększyło się ono 5-krotnie! Wbrew pozorom, to, że zabraknie na naszej planecie wody, wcale nie jest takim niemożliwym scenariuszem. Paradoksalnie bowiem, aż  ponad 97% wody na Ziemi jest wodą słoną (z mórz i oceanów), której nie użyjemy w życiu codziennym (nie jest bowiem zdatna do pica, użyteczna dla upraw czy przemysłu). Połowa z pozostałych niecałych 3 procent to woda w lodowcach, której również nie użyjemy. Duża część to też woda gruntowa… Sprawdźmy więc sposoby na oszczędzanie wody w domu.

Pomysły na oszczędzanie wody, które możesz wprowadzić w życie od zaraz

Oczywiście sposobów na oszczędzanie wody w domu jest wiele i część z nich można wprowadzić praktycznie od razu. Zaczniemy właśnie od tych metod:

Napraw cieknący kran

Co ciekawe, chcąc oszczędzać na wodzie często nie myślimy o takich - jak może się wydawać - drobnostkach. A musicie wiedzieć, że cieknący kran, którego nie naprawiamy przez dłuższy czas może wygenerować nawet 5 tys. litrów zmarnowanej wody na rok! Kto spodziewałby się tego po tych pojedynczych kroplach? Jeśli więc Twój kran w kuchni lub łazience cieknie - niezwłocznie zadzwoń po hydraulika!

Jak oszczędzać wodę w domu? Sposoby

Prysznic zamiast wanny i zakręcanie wody przy myciu zębów

Aby napełnić standardową wannę (taką około 160-170 cm długości) potrzebujemy nawet… 170 litrów wody! Pomyśl jak dużo wody oszczędzisz, jeśli ograniczysz długie kąpiele. Szybki, kilkuminutowy prysznic to dla porównania około 40-50 litrów. Do tego można nauczyć się oszczędzać też w trakcie prysznica - np. wyłączając wodę podczas namydlania się czy mycia głowy.

Oczywiście tyczy to się również zakręcania wody podczas mycia zębów. Niestety, ciągle część ludzi nie zakręca kranu podczas tej czynności. To kilka minut lejącej się niepotrzebnie wody. Jeśli w Twoim domu mieszka kilka osób, policz sam, ile oszczędności można w taki sposób wprowadzić tylko jednego dnia! Taka metoda oszczędzania wody jest więc jedną ze skuteczniejszych.

Zainwestuj w zmywarkę i zaplanuj pranie

Jak natomiast oszczędzać wodę w kuchni? Kolejnym, dość oczywistym i łatwym sposobem na oszczędzanie wody jest zmywarka. Zależnie od modelu, zużycie wody jest dzięki temu nawet 4-5 razy mniejsze niż zmywając naczynia w kranie. Zwłaszcza jeśli normalnie robisz to pod bieżącą wodą. Pamiętaj też, aby zawsze uruchamiać zmywarkę dopiero kiedy jest pełna - to samo tyczy się prania. Nie wrzucaj tylko 2-3 rzeczy do przeprania. Ponadto, warto wybierać modele (zarówno pralek jak i zmywarek) o niskim zużyciu wody i energii. To również doskonały sposób na mniejsze rachunki za wodę.

Pomyśl o deszczówce!

Jeśli masz dom lub mieszkanie z ogródkiem warto pomyśleć także o zbieraniu deszczówki. Możesz ją wykorzystać np. do podlewania ogródka. Wystarczy podstawić parę wiader pod rynny - a jeśli Twoje potrzeby odzyskiwania takiej wody są duże, pomyśl o zbiorniku na deszczówkę czy profesjonalnej instalacji do odzyskiwania jej.

Zależy Ci na ekologii? Koniecznie sprawdź, jaki jest wpływ rekuperatora na ekologię.

Długoterminowe sposoby oszczędzania wody

Oczywiście są także bardzo skuteczne sposoby oszczędzania wody, do których należy się jednak przygotować i zainwestować w nie trochę czasu lub pieniędzy. Idealnie pomyśleć o nich już na etapie budowy czy chociażby remontu domu czy mieszkania. Doskonałym pomysłem jest rekuperator wody. Dzięki temu urządzeniu zyskujemy nawet do 65% więcej ciepłej wody!

Działa on bardzo prosto - z używanej przez nas ciepłej wody (np. podczas prysznica) odzyskuje energię grzewczą, z której skorzystać może kolejna kąpiąca się osoba. Oczywiście nie mówimy tu o użyciu drugi raz tej samej wody, a jedynie jej cennego ciepła. Sam zobaczysz, jak bardzo może to zmniejszyć rachunki za ciepłą wodę. Mogą one zmaleć aż do 80%! (zależy to m.in. od modelu rekuperatora, który wybraliśmy i liczby osób, które korzystają z instalacji). Oczywiście rekuperator to inwestycja - która jednak szybko się zwraca. Przykładowo: dla 4-osobowej różnicy, zależnie od urządzenia, jakie wybierzemy, może to trwać jedynie 1,5 roku! Jest to również doskonałe źródło oszczędności w miejscach publicznych, takich jak siłownie, baseny itp.

Przeczytaj więcej w naszym artykule: zalety rekuperacji wody.

Jak oszczędzać wodę ciepłą dzięki rekuperatorom

Poza tym, warto pomyśleć o urządzeniach, dzięki którym możesz drugi raz użyć wody szarej. Wodę szarą definiuje się jako zabrudzoną wodę, wolną od fekaliów. Tzn: wodę po kąpieli, po praniu, po myciu naczyń itd. Szacuje się, że w tradycyjnym domu to około 50-80% całej zużywanej przez nas wody. Pomyśl sobie, jaką oszczędnością byłoby, gdybyś mógł użyć tej wody drugi raz, np. do spłukiwania toalety.

Oczywiście należy tu pamiętać o regulacjach prawnych w tym zakresie, ale warto zainteresować się tematem i zainwestować w urządzenie odzyskujące.

Jak widzicie, jest wiele sposobów na oszczędzanie wody w domu i tym samym zmniejszenie rachunków za nią. Wymieniliśmy tylko najczęstsze i najbardziej opłacalne. Dla wielu z nas wydaje się to abstrakcyjne, jednak musimy zadbać o naszą planetę już teraz, aby kolejne pokolenia długo mogły się w pełni cieszyć je wszystkimi dobrodziejstwami. Mamy nadzieję, że artykuły takie jak ten zwiększą świadomość problemu zwiększającego się zużycia wody i zmobilizują kogoś do małych zmian. Ponieważ to właśnie od nich musimy zaczynać! 

Najczęściej zadawane pytania

Jak działa rekuperator do wody ZYPHO?

Zasada działania rekuperatorów ZYPHO jest bardzo podobna do tej w rekuperatorach powietrznych: ciepłe, wychodzące na zewnątrz powietrze ogrzewa nam wymiennik, który z kolei dogrzewa nam zimne, świeże powietrze wchodzące do środka.
Natomiast w rekuperatorach wodnych działa to następująco: ciepła, brudna woda, która spływa nam do kanalizacji nagrzewa wymiennik, który znajduje się wewnątrz urządzenia i podgrzewa nam zimną czystą wodę, która dociera do baterii już jako wstępnie dogrzana.

 

Kiedy zwróci mi się zakup urządzenia ZYPHO?

Według producenta, przeprowadzonych badań i założeń certyfikatów przy 4 osobowej rodzinie, w której każdy bierze prysznic po 8 minut codziennie, zakup rekuperatora zwróci się do półtorej roku. Jest to jednak również zależne od wyboru modelu rekuperatora i % odzysku ciepła z wody szarej.

Czy w rekuperatorze ZYPHO mogą być bakterie Legionelli?

NIE! W rekuperatorze ZYPHO nie mają możliwości pojawić się żadne bakterie - jest to poparte certyfikatami TNO `(Holenderska Organizacja Zastosowań Nauki) oraz Europejskiej Grupy Roboczej ds. Zakażeń Legionelli. Woda odpływająca nigdy nie pozostaje w urządzeniu przez długi czas, ponieważ konstrukcja gwarantuje jej całkowite odprowadzenie pod koniec każdego użycia prysznica.

Czy będę mieć zimną wodę pod prysznicem jeśli zamontuję ZYPHO?

TAK! Woda zimna jest dogrzewana tylko w momencie kiedy korzystamy z bieżącej ciepłej wody.

Czy mogę mieć ZYPHO pod pralką lub zmywarką?

Nie. ZYPHO jest przewidziane do korzystania głównie pod prysznicem oraz w miejscach, gdzie mamy przepływ bieżącej wody, ponieważ tam mamy największy % odzysku ciepła.

 

Zadzwoń - pomożemy!

Ecomax - Ekspert, któremu możesz zaufać. Z nami o nic nie musisz się martwić! Zadzwoń - pomożemy!:
52 307 60 32   Infolinia

lub napisz: