Kup na raty

Jak wygląda projekt rekuperacji?

12 Styczeń 2022

Aby rekuperacja była dobrze wykonana i spełniała swoje założenia, musi być wcześniej zaprojektowana i dopasowana stricte do danego budynku oraz potrzeb jego użytkowników. Dzięki temu wykonawcy będą mogli zainstalować ją w odpowiedni sposób, co pozwoli właścicielom na jej wygodne użytkowanie i czerpanie korzyści z montażu. Co powinien zawierać projekt rekuperacji i ile on kosztuje? Serdecznie zachęcamy do lektury.

 

Jak wygląda projekt rekuperacji?

 

Co powinien zawierać projekt rekuperacji?

Projekt rekuperacji jest istotny z kilku powodów. Przede wszystkim pozwala na zachowanie idealnych parametrów pod względem ilości wymienianego powietrza w domu, głośności całej instalacji, a także doboru elementów, które pomogą spełnić te wymagania. Dzięki temu można też już na wstępie oszacować ile będzie kosztował montaż rekuperacji, wraz z elementami niezbędnymi do instalacji. Pozwoli to inwestorom dokładniej zaplanować budżet i tym samym uniknąć niemiłych niespodzianek na późniejszym etapie.

Jeśli chcesz, żeby Twój system wentylacji na pewno dawał uczucie świeżości i zdrowego powietrza dla Ciebie oraz Twoich najbliższych a przy tym nie hałasował i sprawnie odzyskiwał ciepło, to napisz lub zadzwoń do nas. Zaplanujemy rekuperację tak, żeby była taka jak sobie wymarzyłeś lub bliska ideałowi.

Infolinia: 523 076 032  

Wyślij e‑mail:biuro@ecomax.pl 

Zatem, co powinien zawierać projekt rekuperacji? Przede wszystkim takie elementy jak:

  • bilans powietrza w budynku,
  • Ilość mieszkańców, 
  • wziąć pod uwagę ilość i częstotliwość gości, 
  • optymalne wymiary kanałów wentylacyjnych,
  • oznaczenie pomieszczenia, w którym zostanie ulokowana centrala wentylacyjna,
  • ulokowanie anemostatów  nawiewnych i wywiewnych.
  • ulokowanie czerpni i wyrzutni lub czerpnio-wyrzutni na elewacji. ,
  • rodzaj zastosowanej izolacji,
  • pozostałe elementy montażowe rekuperacji,
  • polecane urządzenie wraz z jego wydajnością m3/h.

rekuperacja projekt

Trzeba też pamiętać, że projekt instalacji rekuperacji NIE będzie różnił się w zależności od tego, czy powstanie on jeszcze na etapie budowy domu, czy już w istniejącym. Kanały są bowiem w tych samych miejscach, co w przypadku stanu surowego. Czasem zdarza się jednak część rur puszczona jest po zewnętrznej stronie budynku i znika pod ocieplenie. Sam projekt jest jednak podobny.

Ile kosztuje projekt rekuperacji domu? Cena

Koszt rekuperacji oraz to, od czego dokładnie on zależy można sprawdzić w jednym z naszych artykułów blogowych. Ile jednak kosztuje sam projekt wykonania takiej instalacji oraz z czego to wynika? Wydatek ten uzależniony jest przede wszystkim od wielkości domu, gdyż im nieruchomość jest większa, tym więcej elementów wchodzi w jej zakres.

Można spotkać się także z tym, że projekt rekuperacji będzie darmowy, zwłaszcza w przypadku korzystania z usług przedsiębiorstw, które zajmują się czynnościami montażowymi rekuperatorów lub sprzedażą urządzeń. Generalnie jednak koszt ten jest naprawdę niski i nie powinien przekroczyć kwoty 500zł.

Projekt rekuperacji do domu - cena

Rekuperatory ze zdjęcia znajdziesz w naszej ofercie. Po lewej od góry rekuperator ścienny Ensy, po prawej rekuperator sufitowy Ensy, a na dole rekuperator ze zintegrowanym okapem do zabudowy meblowej.

Jakie są konsekwencje braku projektu rekuperacji?

Tak naprawdę w porównaniu z samym montażem urządzeń takich jak rekuperatory, cena za projekt jest niewysoka. Pomimo tego część osób zastanawia się, czy wykonanie schematu instalacji rzeczywiście jest niezbędne. Okazuje się, że zdecydowanie tak, gdyż konsekwencje jego braku mogą być naprawdę poważne. 

Instalacja wykonana bez projektu to przede wszystkim ryzyko dobrania nieodpowiednich urządzeń i elementów, które nie poradzą sobie z efektywnym wentylowaniem powietrza. Niekorzystnym skutkiem może być dodatkowo problem z późniejszym serwisowaniem, a także poważne problemy z przebiegiem innych instalacji w domu, które mogą kolidować z kanałami rekuperacji. Zdecydowanie nie warto więc rezygnować z wykonania schematu, który jak widać po prostu jest niezbędny.

Projekt instalacji rekuperacji to podstawa tego, aby cały system działał w sposób prawidłowy i był dopasowany do potrzeb inwestorów oraz charakterystyki samego budynku. 

Dlatego też przed wykonaniem projektu należy przeprowadzić wywiad z inwestorem i dowiedzieć się, czy zamierza w domu poprowadzić kanały odkurzacza centralnego, czy ogrzewania podłogowego. Wszystko powinno być omówione i wówczas wykonuje się prawidłowy i dopasowany do potrzeb klienta projekt rekuperacji

Dodatkowo firma Ecomax wykonuje projekt w trzech opcjach:

  • Standard - zawiera on ustawową wymianę powietrza i podstawowe elementy osprzętu.
    Projekt rekuperacji - wersja Standard
  • Komfort - zawiera zwiększoną wymianę powietrza (większa ilość anemostatów pozwalająca na rozprężenie powietrza i jego ciche rozchodzenie się), najczęściej stosujemy dwa komplety rozdzielaczy, lepsze jakościowo kanały, anemostaty z wygłuszeniem oraz tłumiki na króćce nawiewny i wywiewny
    Projekt rekuperacji - wersja Komfort
  • Premium - najczęściej są to dwa rekuperatory, wymiana powietrza z zapasem pozwalającym na pracę urządzeń na minimalnym biegu (znaczna oszczędność prądu), najlepsze jakościowo kanały, anemostaty z wygłuszeniem oraz tłumiki na króćce nawiewny i wywiewny.
    Projekt rekuperacji - wersja Premium 

Warto dodać, że normy wynikające z przepisów prawa o stosowaniu wentylacji mechanicznej w domach prywatnych, zakładają np. w kuchni 70 m3/h, a w łazienkach 50 m3/h, to oznacza, że robiąc projekt na minimum, nigdy w praktyce nie uzyskamy norm rządowych (uzyskalibyśmy je wtedy, gdyby rekuperator chodził na 100% swojej mocy), jeśli chodzi na połowie lub 70%, to tych norm nie spełnia.

Drugim ważnym aspektem jest to, że zakładając w projekcie limity ustawowe lub nieznacznie je zwiększając, nigdy nie uzyska się tego przy normalnej pracy rekuperatora (czyli działanie na średnim biegu - około 50% mocy). Trzeba mieć świadomość, że należy założyć znacznie więcej wydatku na pomieszczenia albo przewymiarować rekuperator i wybrać dwukrotnie wydajniejszy, aby działał na 50% i spełniał wszystkie wymagania, które sobie Państwo zażyczą. 

Pamiętaj!

Korzystanie z przewymiarowanego rekuperatora w stosunku do instalacji ma dziś ogromne zalety:

1. Pracuje on na minimum lub średnim biegu.
2. Jest cichy (brak nadmiernego hałasu).
3. Zużywa bardzo mało energii elektrycznej.
 

Bilanse przedstawione na grafikach wyżej zostały przygotowane na podstawie danych Archon: Dom w malinówkach 9 (G):
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-malinowkach-9-g-m74423e3909b87

 

Jeśli zastanawiasz się nad montażem wentylacji mechanicznej, to polecamy również inne materiały poradnikowe opublikowane na naszym blogu. Dowiesz się z nich m.in. czy można podłączyć okap do rekuperatora, a także czy możliwa jest rekuperacja w bloku. Zachęcamy do lektury.

Najczęściej zadawane pytania

Co powinien zawierać projekt rekuperacji?

  • Bilans powietrza w budynku.
  • Ilość mieszkańców.
  • Wziąć pod uwagę ilość i częstotliwość gości.
  • Optymalne wymiary kanałów wentylacyjnych.
  • Oznaczenie pomieszczenia, w którym zostanie ulokowana centrala wentylacyjna.
  • Ulokowanie anemostatów nawiewnych i wywiewnych.
  • Ulokowanie czerpni i wyrzutni lub czerpnio‑wyrzutni na elewacji.
  • Pozostałe elementy montażowe rekuperacji.
  • Polecane urządzenie wraz z jego wydajnością m3/h.
  • Rodzaj zastosowanej izolacji.

Jak dobierać rekuperator?

To zależy - są różne teorie:

  1.  Jedna z nich to taka, że dobieramy rekuperator 1 do 1.
  2. Druga, to wyliczenie bilansu z naddatkiem - co oznacza dla nas więcej powietrza w domu i nie wymianę x 1/h, tylko w całym domu rekuperator wymieni powietrze 1,3/1,5 raza na h.

Czy mogę wykonać instalację samemu?

Nie zalecamy wykonywania rekuperacji samemu.
Jednakże jeśli jesteś fachowcem w innej dziedzinie i nie straszne ci są prace monterskie + masz do pomocy kogoś, kto również w takich pracach czuje się jak ryba w wodzie, to czemu nie? Czasami bywa tak, że nawet lepiej zdecydować się na własny montaż, niż zlecać to fachowcowi, który sporadycznie wykonuje takie systemy i nastawy central wentylacyjnych. Reasumując, jeśli chciałbyś zaoszczędzić i nie straszna ci praca montera, to możesz przeprowadzić montaż samodzielnie. Pamiętaj tylko, aby zadbać o dobry bilans powietrza, aby móc później w pełni korzystać ze swojego systemu rekuperacji.
Zadzwoń - pomożemy!

Ecomax - Ekspert, któremu możesz zaufać. Z nami o nic nie musisz się martwić! Zadzwoń - pomożemy!:
52 307 60 32   Infolinia

lub napisz: